Részletek a grafológiai témájú írásaimból (1)


Egy grafológiai vizsgálat során levont következtetés (10 éves, leány):

Kognitív képességek, gondolkodás: figyelme, koncentrációja változó, gondolkodási feladatok végrehajtásában nem egységes. Sűrű gondolatáramlás, gondolatai sokszor csapongóak, rendezetlenek. Megszerzett tudását a gyakorlatban hasznosítja.
Tanulási készségek: hiányos, gyenge a rendszerezés, a tervszerűség és a logika. Gondolkodási, szelektálási nehézségekkel küzdhet. Inkább reál érdeklődésű. Részképességek zavara (diszlexia) vélelmezhető.
Érzelmi-akarati élet: túlzott kontroll jellemzi az érzelmekben és az élménykeresésben vagy az érzelmek nehézkes kifejezése is lehet. Esetenként szorongás, gátlás, feszültség is kialakulhat. Érzelmi bizonytalanság, instabil pszichés működés, ugyanakkor erősödő kritikusság is jellemzi. Introverzióra hajlamos. Hangulata sokszor ingadozó, erős akarati tényezők.
Társas készségek, szociabilitás, kommunikáció: jellemző a kapaszkodásigény, vezetettségi igény, a félelmek, a befelé fordulás, a gyakori elbizonytalanodás, a kudarckerülés. Alkalmazkodási, beilleszkedési problémák, kapcsolati gondok előfordulhatnak. A kisebb társaságot jobban kedveli. Kötődését tekintve szorongó. Igényli a kommunikációt.
Cselekvési mód, tevékenység, energiák: jellemző rá a feladattudat, az önállótlanság. Idő- és térkezelése kiszámíthatatlan, gyakori az elfáradás, az energiahiány, a tartáshiány. Ha aktuálisan sok az energiája, azzal többnyire rosszul gazdálkodik. Teljesítménykényszer hajtja, szorgalmas. Fontos késztetése a viselkedésének a biztonságra törekvés. Nem bízik önmagában, szorong, ezért ha nem feltétlenül szükséges, nem cselekszik önállóan, illetve cselekvése sokszor lehet ösztönös. Jól meghatározott tevékenységet szeret végezni.
Ösztönök, vágyak: erős a támaszigénye, megjelenik a közelségkeresés a személyközi kapcsolatokban, az én-anya orientáltság, az ösztönösség. Tetten érhető a megfelelni vágyás, a vezetési és a dominanciaigény.
Én-működés, érettség, énhez való viszony: önkifejezésében visszafogott, önértékelése alacsony, sokszor elégedetlen önmagával, énképe instabil, önbizalma megingatható. Belső feszültséggel járó állandó bizonyítási vágy, önkeresés jellemzi, meg van az igénye az önállóságra. Gyermeki énjének meghatározója a bizonytalanság, a magárahagyottság érzése. Szerény.

A gyermek írásmintájának vizsgálata során felmerült az esetleges diszlexia-diszgráfia, valamint a tanulási zavarok gyanúja. A Gobineau-Ajuriaguerra-féle (W. Barna, E. – Demeter, A,; 2007) grafometriai skála segítségével kiértékelhetők az írástanulás kezdetéről megmaradt azon grafikus jegyek, amelyeknek az életkor előrehaladtával, illetve az írásrutin fejlődésének eredményeként az adott életkorra az írásból el kellett volna tűnniük. Az eredmények alapján továbbra is fennáll a diszlexia-diszgráfia gyanúja és körvonalazódni látszik a figyelemkoncentrációs képesség zavara, mint elsődleges tanulási probléma, illetve mint írászavart kiváltó ok. A célirányos vizsgálat (G-A grafometriai skála, célzott diszgráfia teszt) után elmondható, hogy a diszlexia grafológiai jegyei megjelentek a vizsgált írásban, a vizsgált írásminta alapján a diszgráfia erősen vélelmezhető.