Kémia
Kerettantervek, érettségi követelmények
Módszertani segédletek
A vizsgaleírás tartalmazza többek között:
A projektmunka elkészítésének szabályai
A vizsgázónak az érettségi vizsgára való jelentkezéskor jeleznie kell, ha a szóbeli vizsga megfelelő részét projektmunka elkészítésével kívánja teljesíteni. A projektmunka témáját a vizsgázó a vizsgajelentkezés leadása előtt a projektmunkát segítő szaktanárral (a továbbiakban: konzulens szaktanár) egyezteti. A projektmunka témáját a konzulens szaktanár hagyja jóvá. A projektmunka konzulens szaktanár által jóváhagyott témáját a jelentkezőnek a vizsgajelentkezéshez csatolnia kell.
- A szóbeli tételsor tartalmi jellemzői
- A tételsor jellemzői
A tételsor legalább 20 tételt tartalmaz. A tételsorban minden témakörből szerepelnie kell kérdésnek, törekedni kell a követelményrendszer minél teljesebb lefedésére.
- A tétel jellemzői
A szóbeli vizsgatétel két (A) és B)) feladatot tartalmaz. Az A) feladat: Egy szerves, szervetlen vagy általános kémiai téma vagy témakör átfogó ismertetése
A B) feladat: Projektmunka bemutatása vagy gyakorlati feladat, amely lehet: egy kísérlet végrehajtása és a tapasztalatok értelmezése vagy egy leírt kísérlet várható tapasztalatainak megadása és értelmezése, vagy egy leírt kísérlet megadott tapasztalatainak értelmezése. Amennyiben a B) feladat egy kísérlettel kapcsolatos feladat, úgy az A) és a B) feladatnak eltérő témaköröket (pl. szerves és szervetlen vagy általános és szerves kémia) kell érinteniük. Elvégzendő kísérlet esetén a tételnek tartalmaznia kell a kísérlet során felhasználható anyagok és eszközök listáját.
- A szóbeli vizsgarész értékelése kísérletes B) feladat esetében
- A szóbeli vizsgarész értékelése projektmunka esetében
- Az értékelés szempontrendszere
- Az A) feladat értékelése
- A B) feladat értékelése elvégzendő kísérlet esetén
- A B) feladat értékelése várható tapasztalatok nélkül leírt kísérlet esetén
- A B) feladat értékelése várható tapasztalatokkal együtt leírt kísérlet esetén
- Projektmunka esetén a beadott munka értékelése
- Projektmunka esetén a munka bemutatásának értékelése
- A szóbeli vizsgarész egészére vonatkozó szempontok
A szakmai nyelvezet, a mértékegységek, jelrendszer helyes használatának, valamint a segédeszközök szakszerű használatának az értékelése a szóbeli vizsga A) és B) feladatának megoldása alapján történik.