Mit értünk felnőttoktatás alatt? Hol érdemes tanulnom?
A felnőttoktatást és a felnőttképzést gyakran összekeverik. A felnőttképzés nem iskolarendszerű szakmai, nyelvi, illetve egyéb képzést jelent. Definíció szerint jogszabály alapján szervezett, jogszabály által valamely tevékenység folytatásának, munkakör betöltésének, illetve magasabb fizetési besorolás alkalmazásának feltételéül meghatározott oktatás és képzés. Nem tartozik bele a köznevelési intézmény, a szakképző intézmény, illetve törvényben meghatározott oktatási és tehetséggondozó intézmény alapfeladatába vagy a felsőoktatási intézmény alaptevékenységébe tartozó, valamint a szakképzettségre, szakképesítésre felkészítő oktatás és képzés,
A legfőbb szabályzó dokumentuma a 2013. évi LXXVII. törvény a felnőttképzésről.
Lényeges különbség a kettő között, hogy a felnőttoktatás iskolarendszerű, azaz iskolai keretek között zajlik. Jogszabályi megfogalmazásban ez így hangzik:
"A tanuló munkahelyi, családi vagy más irányú elfoglaltságához, a meglévő ismereteihez és életkorához igazodó iskolai oktatás." (2011. évi CXC. törvény)
Jellemzően a már nem tanköteles korú tanulók vehetik igénybe. Jelenleg ez a betöltött 16. életévet jelenti. A tanulók tanulói jogviszonnyal rendelkeznek az adott köznevelési (oktatási) intézményben. A munkarend lehet nappali, esti és levelező, valamint lehet távoktatási forma is. A munkarendek eltérő jelenléti óraszámot jelentenek. A felnőttoktatás jogszabályi keretei azonosak a közoktatásra vonatkozó keretekkel. A legfontosabbakat kiemelve, ugyanúgy a Köznevelési törvény, annak végrehajtási rendelete határozza meg a működés rendjét, míg a pedagógusok foglalkoztatását illetően ugyancsak az ún. "Státusztörvény"-ben foglaltak az irányadók. Kivételek, eltérések természetesen vannak a tanköteles korú, nem tanköteles korú jogviszony között. Például felnőttoktatásban nincs kötelező testnevelés, nincs kompetenciamérés és az érettségire történő jelentkezésnek nem feltétele az 50 óra közösségi szolgálat. A megengedhető hiányzás mértékére vonatkozó szabályok is mások.
De, a felnőttoktatásban érettségizők ugyanazt az érettségi írásbelit írják, mint bárki más, ugyanazok a vizsgakövetelmények, vizsgaszabályok. Idegen nyelvből is kell érettségizni, ami gyakori kérdés szokott lenni.
A felnőttoktatásban, bármilyen életkorban és munkarendben megszerzett gimnáziumi érettségi bizonyítvány értékét. felhasználhatóságát tekintve, semmiben sem különbözik a nappali rendszerű oktatásban, 4, 6 vagy 8 osztályos gimiben megszerzett bizonyítványtól!
Különbségek az intézményekben lehetnek: nem mindegy az intézmény múltja, a felnőttoktatásban már eltöltött idő, az intézményvezetés szakmai hozzáértése, a pedagógusok felkészültsége, felnőttoktatási tapasztalata, az iskolai légkör, a tanulmányi munka milyensége, minősége, a sikeres érettségi vizsgák száma, a nyelvvizsga egyenértékűségek száma, a továbbtanulók száma és úgy általában persze maga az érettségi eredmény sem.
Hol tanulhatok?
Kis gyík (GYIK röviden): előző tanulmányok beszámíthatók, oktatás heti 2 délután diákigazolvány igényelhető, on-line elérhető tananyagok tandíj nincs