A pedagógus betűről

2023.07.28

Az "l" betűt pedagógus betűnek is nevezik. Ebben a vonatkozásban arról ad tájékoztatást, hogy mennyire vagyunk képesek átadni a tudásunkat másoknak.

A kis "l" betű kétzónás betű, középső és felső zónája van. A hurkos betűk közé tartozik, itt az a betű felső zónájában van.
A huroknak külön jelentése van a grafológiában, az élményeket fejezi ki. A felső zónában (mint az "l" betűnél is) elhelyezkedő hurok a szellemiségről tájékoztat, kifejezi, hogy az egyén számára mennyire fontosak a szellemi értékek. Van-e szellemi téren élménye az egyénnek, van-e ismeretszerzési igénye, mennyire fontosak számára az ismeretek, hogyan tudja azokat alkalmazni a mindennapokban, a munkában. A hurok nagysága arányos az élmény nagyságával, az élménykészséggel. A telt hurok a szellemi élmények fontosságát mutatja.
Fontos vizsgálni a hurok nagyságán kívül a hurokszárat, a bekötési pontot. A hurokszár az élmény iránti igényt fejezi ki. Minél hosszabb, annál nagyobb az igénye az egyénnek a (szellemi) élmények szerzésére, megélésére.

A bekötési pont által jön létre a betűben az elzárt terület, a hurok. Az a pont, ahol a betű írásakor a vonalak keresztezik egymást. Ha nincs bekötési pont, nincs élmény sem, csak annak az igénye vizsgálható. Tulajdonképpen hurokról is csak akkor beszélhetünk, ha megvan a bekötési pont, azaz ténylegesen zárt a hurok. Az egyén tudásmegosztó képességét mutatja meg magának a bekötési pontnak (vonalak kereszteződése) az elhelyezkedése. A sztenderd írásban ez az "l" betű esetében a betű felső és középső zónájának határánál (találkozási pontjánál) van. Amennyiben az egyén e fölött zárja a hurkot (felülkötött), tudását nem igazán tudja hasznosítani, míg a betűnek az ún. középzónájában lévő metszéspont (az alulkötöttség) a meglévő tudás hétköznapi hasznosulására, a gyakorlatba beépülő tudásra utal, ez jelentheti egyben a tanítás képességét is.

Egy jel, nem jel!

Egy grafológiai elemzés során a hurok, a hurkolás számos aspektusból vizsgálandó. Ilyen pl. a hurok megléte vagy hiánya, a hurok mérete, alakja, teltsége, törtsége, zártsága, elhelyezkedése a zónában, dőlése, nyomatéka.
Önmagában az írott "l" betűink alapján nem alkothatunk képet a pályaalkalmasságról!